Bogowie rzymscy
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W rzymskim micie o powstaniu świata zamiast greckiego Chaosu, trudnego do określenia i pojęcia, występuje Janus – bóg wszelkiego początku, opiekun drzwi i bram. Jego wizerunek odbity był na pierwszych monetach rzymskich. Charakterystyczne dla wierzeń antycznego Rzymu są także liczne personifikacje pojęć moralnych, abstrakcyjnych, np. Wierność (Fides), Zgoda (Concordia), Honor i Dzielność (Honos et Virtus), Nadzieja (Spes), Łagodność (Clementia), Pokój (Pax), Młodość (Juventus), Wesołość (Hilaritas). One były już bohaterami opowieści przygodowych i poematów. Włączały się do życia ludzi, czego przykładem jest Merkury – uosobienie sprytu handlowego. (Grecy uznali go za swego Hermesa.) Rzymianie stworzyli wiele legend o Merkurym. Była to bardzo ważna postać m.in. dla kupców.

W starożytnym Rzymie łączono święta religijne z pochodami wojsk, pokazami potęgi i chwały Cesarstwa, zjazdami senatu. Ma to swe podłoże oczywiście w kulcie cezarów. Panujący obdarzani byli czcią boską nie tylko za życia, ale także po śmierci, kiedy to senat nadawał zmarłym cezarom tytuł divus, znaczy boski. Obrzęd nosił nazwę konsekracji. Po nim budowano świątynie i wybierano kapłanów dla każdego divus. Posągi przedstawiały wtedy cezarów w postaci bogów: Marsa, Jowisza, czy też herosów, jak Herkules; cesarzowe rzeźbiono na kształt Junony, Cerery, Wenus.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Starożytni bogowie, herosi i muzy
2  Legendarna historia Rzymu
3  Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Bogowie rzymscy


  • Bogowie są źle dobrani powinno być tak: GRECY RZYMIANIE Afrodyta-Wenus Ares-Mars Ar temida-Diana Atena-Minewra Demeter-Cer es Eros-Amor Erynie-Furie(boginie zemsty) Gaja-Tellus(prabogini Ziemi) Hades-Pluton Hefajstos-Wulkan Hera-Junona Hermes-Merkury Hestia-West a Mojry-Parki(boginie przeznaczenia) Nike-Wiktoria Persefona (kora)-Prozerpina Posejdon-Neptun Zeus -Jowisz(Jupiter)
    karolina (karolina_hybalska {at} wp.pl)

  • zajnteresowałem sie bogami rzymskimi poniewarz trzeba było hehe. mysle ze ta strona jest niezła. test był troche za łatwy ale wogóle dobrze, że był. Bogowie rzymscy są spoko. :)
    norbert (rurarz {at} wp.pl)

Tagi: