Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dedal (Dajdalos) był rzemieślnikiem artystą na dworze króla Krety, Minosa. Mówiono, że w swe posągi Dedal potrafi tchnąć życie – tak były doskonałe. Wykonywał nie tylko statuy, ale wynalazł świder, grundwagę, był też architektem. Król Minos zlecił Dedalowi wykonanie labiryntu dla Minotaura – potwornego królewskiego syna, pół-byka i pół-człowieka. Dedal nie pochodził z Krety, tęsknił za swoją ojczyzną – Atenami. Król jednak, z przywiązania do przyjaciela, i z obawy przed jego wiedzą o tajemnicach państwowych, zabronił Dedalowi opuszczać wyspę.

Rzemieślnik wymyślił sposób ucieczki. Z ptasich piór sklejonych woskiem sporządził skrzydła dla siebie i swego syna Ikara. Przed odlotem ojciec przestrzegł młodego chłopaka, aby leciał równo między niebem a ziemią, bo inaczej albo wosk się stopi, albo pióra nasiąkną wodą. Jednak Ikar, zachwycony lotem, wspaniałością przygody, zapomniał o radach ojca, wleciał zbyt wysoko i spadł do morza, gdy jego skrzydła się rozpadły. Zrozpaczony ojciec znalazł zwłoki syna, wyspę nazwał Ikarią, a morze – Ikaryjskim. Dedal zatrzymał się na Sycylii, został tam nadwornym budowniczym. Po kilku latach król Minos zaatakował Sycylię, upominając się o Dedala. W walce jednak Minos poległ, a Dedal żył jeszcze długo w poważaniu wszystkich mieszkańców.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Syzyfie - streszczenie
2  Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitów
3  Geografia mitologicznaKomentarze: Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-13 22:36:28

A ja mam pewne zastrzeżenia ! Początek jest zabardzo rozwinięty ! To ma by streszczenie a tu sa wyciagane wszelkie brudy 1 Ale reszta jest okej ! :) ..


2011-11-28 20:21:47

Kiedyś nie byłam do tej stronki przekonana że to jest dobrze,ale sprubowałam i napisałam strzeszczenie o Dedalu i Ikarze. Zaniosłam to do pani i dostałam 6-. Dzięki dla stwórcy. Pozdro!!!


2011-03-29 23:13:33

Dawid masz rację. Żeby pisać takie coś, tragedia. Dziewczyno.! Na drugi raz to czytaj wraz z mózgiem.:) Jakbyś przeczytała dokładnie Jego treść to byś stwierdziła raczej, że nie ma szczęśliwego zakończenia. No hm... Jeżeli myślisz, że znalezienie zwłok swego syna jest happy to naprawdę gratuluję Twojej inteligencji.:)


2011-03-02 19:05:20

Ha moja nauczycielka jest tez bystra i wszystko znajdzie ale ją lubię ... Jako jedyna nauczycielka w szkole ocenia sprawiedliwie ... A mit jest naprawdę świetny :P:**


2010-12-11 09:06:31

Do Patuusia (patka2006 {at} amorki.pl): napisałaś że ten mit ma szczęśliwy koniec... jeżeli dla Ciebie szczęściem jest stracić syna i znaleźć jego zwłoki to pozdro...
Streszczenia książek
Tagi: