Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Demeter była czczoną przez wszystkich ludzi matką plonów, ptaków, ryb i całej żyjącej przyrody. Z wody i powietrza dawała życie wszystkich roślinom i stworzeniom. Miała córkę – Persefonę, nazywaną Korą. Któregoś dnia zostawiła Persefonę pod opieką nimf. Młoda dziewczyna zbierała kwiaty na łące. Demeter zabroniła jej tylko zrywać narcyze. Jednak bóg podziemi, Hades, zwabił piękną boginkę właśnie tym kwiatem, który nagle wyrósł spod ziemi i był tak piękny, że Persefona nie mogła powstrzymać się i zerwała roślinę. Wtedy rydwan z czarnymi końmi porwał Korę do Tartaru. Zrozpaczona Demeter szukała córki wszędzie. Ukryła się przed ludźmi i bogami w łachmanach staruszki. Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża. I tak, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka Demeter tęskni do swej córki. Demeter nazywana jest boginią życia, zaś Persefona (Kora) – boginią śmierci. Atrybutami pierwszej są kłosy i maki, natomiast drugiej bogini – narcyz i owoc granatu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mit o Prometeuszu - streszczenie
2  Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitów
3  Definicja mitu, podział mitówKomentarze: Mit o Demeter i Korze - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-07 14:58:55

BARDZO BARDZO BARDZO dobre streszcze nie ktotko i na temat barao dla osoby streszczajacej barwo normalnie sie podjaralam hihi zajebiste streszczonko :* pozdr all


2018-12-02 15:22:14

Stronka naprawdę dobra. Ten mit całkiem mi się podoba, ale polecam również inne np. "o Prometeuszu", "Dedalu i Ikarze" czy "Minotaur". A moim ulubionym jest o syzyfie-bo najkrótszy z tych co znam. :)


2018-11-27 19:45:51

To jest idealne! Według tego układam sernariusz do scenki na polaka ;) Super myśle że będze 6 bo bardzo lubie pisać scenariusze, piszcie na poczcie na onet.pl . Zapraszam ;)


2018-11-24 23:15:26

Super! Chodzę do 5 klasy i mialam na zadanie z polskiego przygotować folder o wybranym micie. Ja se akurat wybrałam ten, a ty mi pordzo pomogłeś;) Wielkie dzieki.


2018-11-24 19:47:03

Jak fajnie że znalazłem tą strone. mam 11 lat i chodze do 5 klasy. mam jutro sprawdzian z mitów i z bibli i własnie miałem umiec treśc demeter i kory .
Streszczenia książek
Tagi: