Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dedal (Dajdalos) był rzemieślnikiem artystą na dworze króla Krety, Minosa. Mówiono, że w swe posągi Dedal potrafi tchnąć życie – tak były doskonałe. Wykonywał nie tylko statuy, ale wynalazł świder, grundwagę, był też architektem. Król Minos zlecił Dedalowi wykonanie labiryntu dla Minotaura – potwornego królewskiego syna, pół-byka i pół-człowieka. Dedal nie pochodził z Krety, tęsknił za swoją ojczyzną – Atenami. Król jednak, z przywiązania do przyjaciela, i z obawy przed jego wiedzą o tajemnicach państwowych, zabronił Dedalowi opuszczać wyspę.

Rzemieślnik wymyślił sposób ucieczki. Z ptasich piór sklejonych woskiem sporządził skrzydła dla siebie i swego syna Ikara. Przed odlotem ojciec przestrzegł młodego chłopaka, aby leciał równo między niebem a ziemią, bo inaczej albo wosk się stopi, albo pióra nasiąkną wodą. Jednak Ikar, zachwycony lotem, wspaniałością przygody, zapomniał o radach ojca, wleciał zbyt wysoko i spadł do morza, gdy jego skrzydła się rozpadły. Zrozpaczony ojciec znalazł zwłoki syna, wyspę nazwał Ikarią, a morze – Ikaryjskim. Dedal zatrzymał się na Sycylii, został tam nadwornym budowniczym. Po kilku latach król Minos zaatakował Sycylię, upominając się o Dedala. W walce jednak Minos poległ, a Dedal żył jeszcze długo w poważaniu wszystkich mieszkańców.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Nawiązania mitologiczne w literaturze
2  Powrót Odyseusza - streszczenie
3  Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitówKomentarze
artykuł / utwór: Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie


 • A ja mam opowiedziec o micie :D i wlasnie wybralam ten ;] poniewaz jest ciekawy, i wsumie wiekszosc chyba go zna :) Fajnie jest streszczony,zawiera to co najwazniejsze i starczy pozdrawiam ;))
  Roksaneczkaaa ()

 • No zgodze sie wszystko swietnie opisane itd. Ale Ja mam Tak ( Inteligentna) Nauczycilke od J.Polskiego ze Chodz Bym niewiem z jakiej Strony to sciagną To ta ***** i Tak To znajdzie i bedzie mi Pipepszyla przez kilka nastpenych lekcji :/ ale MIt streszony jest swietnie
  Pawel (Lestek3 {at} o2.pl)

 • Cześć właśnie niedawno poznałam ten mit i pani zadała mi prace domową no ten temat dzieki tej stronie mam nadzieje że dostanie dobrą ocenę no i tak wogule jak zajrzałam na tą strone to mnie tak zaciekawił ten mit że go sobie chcę kupić i go przeczytać i napewno nie raz!!!! I nie musicie mi odpisywać!!!
  sandra (www.niewitka {at} poczta.onet.pl)

 • no spoko spoko.. ciekawie wszystko napisane, i nie trzeba duzo przepisywac jak cos :P bede czesciej odwiedzać ta stronke.. buziolki bla wsyskich:*:* :P:P
  iza (izuska273 {at} intrria.pl)


Tagi: