Mit o Demeter i Korze - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Demeter była czczoną przez wszystkich ludzi matką plonów, ptaków, ryb i całej żyjącej przyrody. Z wody i powietrza dawała życie wszystkich roślinom i stworzeniom. Miała córkę – Persefonę, nazywaną Korą. Któregoś dnia zostawiła Persefonę pod opieką nimf. Młoda dziewczyna zbierała kwiaty na łące. Demeter zabroniła jej tylko zrywać narcyze. Jednak bóg podziemi, Hades, zwabił piękną boginkę właśnie tym kwiatem, który nagle wyrósł spod ziemi i był tak piękny, że Persefona nie mogła powstrzymać się i zerwała roślinę. Wtedy rydwan z czarnymi końmi porwał Korę do Tartaru. Zrozpaczona Demeter szukała córki wszędzie. Ukryła się przed ludźmi i bogami w łachmanach staruszki. Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża. I tak, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka Demeter tęskni do swej córki. Demeter nazywana jest boginią życia, zaś Persefona (Kora) – boginią śmierci. Atrybutami pierwszej są kłosy i maki, natomiast drugiej bogini – narcyz i owoc granatu.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie
2  Mit o Syzyfie - streszczenie
3  Bogowie rzymscyKomentarze
artykuł / utwór: Mit o Demeter i Korze - streszczenie


 • To jest idealne! Według tego układam sernariusz do scenki na polaka ;) Super myśle że będze 6 bo bardzo lubie pisać scenariusze, piszcie na poczcie na onet.pl . Zapraszam ;)
  Izuu.pl (izabela.kinga {at} spoko.pl)

 • Demeter była czczoną przez wszystkich ludzi matką plonów, ptaków, ryb i całej żyjącej przyrody. Z wody i powietrza dawała życie wszystkich roślinom i stworzeniom. Miała córkę – Persefonę, nazywaną Korą. Któregoś dnia zostawiła Persefonę pod opieką nimf. Młoda dziewczyna zbierała kwiaty na łące. Demeter zabroniła jej tylko zrywać narcyze. Jednak bóg podziemi, Hades, zwabił piękną boginkę właśnie tym kwiatem, który nagle wyrósł spod ziemi i był tak piękny, że Persefona nie mogła powstrzymać się i zerwała roślinę. Wtedy rydwan z czarnymi końmi porwał Korę do Tartaru. Zrozpaczona Demeter szukała córki wszędzie. Ukryła się przed ludźmi i bogami w łachmanach staruszki. Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża. I tak, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka Demeter tęskni do swej córki. Demeter nazywana jest boginią życia, zaś Persefona (Kora) – boginią śmierci. Atrybutami pierwszej są kłosy i maki, natomiast drugiej bogini – narcyz i owoc granatu
  Anonim ()

 • naprwdę supcio!!! pomogło mi w zadaniu z polaka! ktoś kto to pisał robiłto z głową. myślę,że ta strona pomorze nie jednej osobie. naprawdę wyrażam o tym stosowną opinię. polecę tę stronę przyjaciołom, gdyż sądzę, że jest warta zufania. bardzo serdecznie dziękluję za pomoc. pozdrawiam.
  anonim ()

 • Kora nie mogła zostać porwana do Tartaru, przecież tam przebywali najwięksi zbrodniarze itp. Więc proponowałbym tutaj napisać "do królestwa podziemi". Druga kwestia- czy Demeter nie została przypadkiem odnaleziona przez Hermesa?? ( chociaż tutaj mogę się mylić). Pozdrawiam - student.
  Raffi ()

 • Szczerze? Ten mit jest świetny....ale czy to na pewno koniec tego mitu ???Mam na polski przeczytać jakiś mit, napisać streszczenie i się go nauczyć ( mam 12 lat ;*** ) a za taki krótki mogę według naszej "pani" dostać 2 albo 3 ;(((((. Czekam na odpowiedź
  Sara (sarakokocha {at} wp.pl)

 • Było super ją czytać ale to na zadanie z polaka napisać scenariusz o Demeter i Kore i na historię na ten temat tylko inni bahaterowie wymyśleni.Chodzę do 5 kli moja nauczycielka to Joanna Sołkiewicz on uczy histori i polskiego
  Anonim ()

 • Mit o Demeter i Korze - streszczenie - Magda (magdakoszuta {at} wp.pl) Super! Chodzę do 5 klasy i mialam na zadanie z polskiego przygotować folder o wybranym micie. Ja se akurat wybrałam ten, a ty mi pordzo pomogłeś;) Wielkie dzieki. - klp.pl - korepetycje nie będą Ci juz potrzebne -
  daniel ()

 • coś te komentarze przesłodzone.... aż nie wydają się wiarygodne. co prawda streszczenie nie jest złe a le zabrakło kilku ważnych szczegółów. pozdrawiam.
  izabela (izu.1993 {at} o2.pl)

 • Stronka naprawdę dobra. Ten mit całkiem mi się podoba, ale polecam również inne np. "o Prometeuszu", "Dedalu i Ikarze" czy "Minotaur". A moim ulubionym jest o syzyfie-bo najkrótszy z tych co znam. :)
  No Ja ()


Tagi: