Mit o Heraklesie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Herakles był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Zeus, chcąc, aby syn był nieśmiertelny, wykradł w nocy dziecko do nieba i położył przy śpiącej Herze. Chłopiec ssał mleko bogini, a z kropel, które spadły w niebo powstała Droga Mleczna, zaś z kropel spadłych na ziemię – kwiaty lilii. Hera nienawidziła Heraklesa. Gdy matka Alkmena położyła w kołysce Heraklesa i Ifiklesa – Hera zesłała węże na dzieci. Lecz maleńki heros zdusił łby gadom i ocalił siebie oraz brata.

W szkole Herakles nie żywił entuzjazmu do nauki. Gdy nauczyciel kazał wybrać książkę, Herakles wziął kucharską. Zagniewany pedagog został zabity przez nadludzko silnego chłopca, za co wygnano Heraklesa z miasta. Bohater żył w swobodzie. Mógł zjeść całego wołu, jego kielich do wina nosiło dwóch ludzi. Herakles zabił lwa i nosił na sobie skórę zwierzęcia. Z wyrwanej własnoręcznie oliwki zrobił maczugę, z którą się nie rozstawał. Heraklesa obdarowali też bogowie: Hermes dał mu miecz, Apollo – strzały, Hefajstos – kołczan, Atena – pancerz.

Herakles wybrał się na wojnę w obronie Teb i zwyciężył dzięki męstwu i sile. Król Teb dał mu córkę za żonę, lecz któregoś dnia heros, ogarnięty szałem, zabił żonę i dzieci. Wyrocznia delficka poradziła mu, że odkupi winy, jeśli zatrudni się u króla Myken. Tu dostał Herakles zadanie wykonania dwunastu prac.

Do zadań Heraklesa należało: zabicie lwa nemejskiego, zabicie hydry lernejskiej, schwytanie żywcem dzika erymantejskiego, pojmanie łani kerynejskiej, wytępienie ptaków stymfalijskich, wyczyszczenie stajni Augiasza, schwytanie byka kreteńskiego, ujarzmienie koni trackiego króla Diomedesa, zdobycie pasa królowej Amazonek Hipolity, wykradzenie wołów Geriona, zerwanie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd, sprowadzenie Cerbera z królestwa Hadesa. Herakles wywiązał się ze wszystkich zleconych zadań, niemożliwych do wykonania dla zwykłych śmiertelników.

Gdy wrócił do króla Eurysteusa chciał ponownie się ożenić. Bracia kandydatki oponowali jednak, przez co spotkała ich śmierć. Herakles znów udał się do wyroczni, lecz ta milczała. Rozgniewany heros splądrował świątynię Pytii, a po walce z Apollinem, Zeus zesłał herosa na trzy lata służby u królowej Omfali. Omfala kazała sługom mężczyznom przebierać się za kobiety, sama wzięła od Heraklesa jego zbroję i poniżała go na oczach dworu. Była to większa kara dla Heraklesa niż dwanaście prac. Wkrótce jednak bohater dopełnił obowiązków i zakochał się z wzajemnością w księżniczce Dejanirze. Jednak zazdrosna o męża Dejanira zdobyła krew Nessosa, fałszywego centaura, który umierając z rąk Heraklesa, kazał Dejanirze napełnić flakon krwią i zastosować jako lek na miłość do Heraklesa. Dejanira zabarwiła koszulę męża krwią Nessosa, co okazało się zabójcze dla Heraklesa. Bohater zmarł w straszny

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Geografia mitologiczna
2  Mit o Syzyfie - streszczenie
3  Mit o Prometeuszu - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Mit o Heraklesie - streszczenie


 • Streszczenie tego mitu jest bardzo pomocne, ktoś bardzo się starał, żeby ludzie tak dobrze to oceniali, a ja sam też musiałem się nauczyć tego mitu i dzięki temu streszczeniu udało mi się zarobić ocenę celującą
  Ryszard (rysiu.4 {at} tlen.pl)

 • Dziękuje za pomoc . Gdybym tego nie napisała dostała bym pałę .O mitach to ja się dopiero uczę i dlatego spojrzałam na tą stronę właśnie tego szukałam , żeby było krótkie ,zwięzłe i na temat:0 Jeszcze raz bardzo dziękuje ^_^ !!!!
  klaudia (laki8565 {at} wp.pl)

 • Mit dobrze streszczony , zawiera dużo cennych informacji . nie sądzę iż należy go skrócić . Jeśli komuś nie chce się nawet przeczytać streszczenia to niech w ogóle tego nie robi :)
  I (iza.neska2 {at} op.pl)

 • uwżam że jest to super steszcenie. moim zdaniem nic nie brakuje w tej pracy.jutro będe przerabiać mity musze się przygotować bo mam taką babę od polaka że może mnie zapytać :(. Pozdrowienia :P
  karolina33 (karolka333 {at} gmail.com)

 • Jestem licealistką. Mit o Heraklesie omawiałam co prawda w szkole podstawowej, jednak o wielu szczegółach już zapomniałam. Streszczenie to pozwoliło mi szybko przypomnieć sobie tekst i uzupełnić braki. Jest ono napisane krótko, konkretnie i na temat. Właśnie tego oczekiwałam szukając odpowiedniego streszczenia.;)
  Dominika (dominisia164512 {at} wp.pl)

 • całkiem, całkiem jest nawet fajny ale mówiąc szczeże przeczytałam kawałek i już mi się nie chciało. Nie za bardzo lubię czytać. Moja siostra często i dużo czyta. Według mnie trzeba to trochę skrócić bo prawie nikt tego nie czyta.
  Miki ()

 • na jutro muszę znać ten mit na prace klasowa z polaka . To streszczenie może mi pomóc bo jest bardzo dobre mam nadzieje ze będzie dobra ocenka na koniec semestru heh wielkie dzięki ze jest takie streszczenie
  marta15 ()

 • Bardzo dobre streszczenie a szczególnym plusem dla nego jest to że wypisane są zadania które herakles miał wykonać bo w innych przeważnie są tylko 2 KOMENTARZ NA 5
  kasia ()


Tagi: